Je to již nějakou dobu, co si kyselina hyaluronová získala pevné místo mezi produkty péče o tělo. Jaké má skutečné účinky, a to nejen na pokožku, a jak ji používat se dočtete právě zde.

Co je kyselina hyaluronová

Hyaluronové sérum SaloosKyselina hyaluronová je cukr, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Ať už se jedná o kůži, oči nebo klouby. Primární úlohou kyseliny hyaluronové v těle je udržovat vlhkost v těchto místech. 

Hyaluronová kyselina hraje klíčovou roli v hydrataci pleti. Až polovina této kyseliny, která se v těle vyskytuje, je v kůži. Jak stárneme, pokožka tuto vlhkost ztrácí. Proto je třeba ji dodávat i zvnějšku. Z toho vyplývá, že produkty s kyselinou hyaluronovou zlepšují hydrataci pleti a redukují znaky stárnutí.

Jaké jsou jednotlivé účinky hyaluronu?

 • Hydratace pokožky: Kyselina hyaluronová se používá většinou vnějšně. Jedna studie z roku 2014 o kožním podání hyaluronové kyseliny zjistila, že za osm týdnů došlo k zvýšení hydratace pokožky až o 96 % během osmi týdnů a to u různých typů pokožky. Pravidelnou aplikací kyseliny hyaluronové na pokožku dosáhnete potřebné hydratace pleti, která je klíčová pro zpomalení stárnutí pokožky.
 • Rychlejší hojení ran: Kromě lepšího udržení vlhkosti v buňkách pomáhá hyaluronová kyselina regeneraci tkání a tím urychluje hojení. Dokáže ulevit od zánětu a zlepšit regeneraci tkání.
 • Vyhlazuje pokožku: Pravidelnou péči o pokožku s obsahem hyaluronové kyseliny dosáhnete hladší pokožky. Hyaluron působí proti drsnosti pokožky a zvyšuje elasticitu kůže.
 • Anti-age efekt: Až polovina celkového obsahu hyaluronové kyseliny v těle se nachází v pokožce. Změny v tomto množství, způsobené zejména UV zářením, způsobují vznik vrásek. Doplněním hyaluronové kyseliny dochází k redukci takto vzniklých vrásek. Podle studie z roku 2014 o použití hyaluronové kyseliny na pokožku došlo po osmi týdnech ke zmenšení hloubky vrásek až o 40 % a o 55 % se zlepšila pevnost a pružnost pokožky.
 • Uleví od bolesti kloubů: Vnitřně se aplikuje kyselina hyaluronová prostřednictvím injekcí do kloubů, čímž se sníží bolestivost a zánět v nich. V kombinaci s medikamentózní léčbou vykazuje ještě lepších výsledků. Takto hovoří studie o účincích hyaluronové kyseliny v léčbě bolesti kloubů z roku 2017.
 • Zlepšení dermatitidy: Dermatitida znamená zánět kůže, laicky řečeno ekzém. Existují různé typy dermatitidy. Hyaluronová kyselina pomáhá zlepšit symptomy mírných až středních stavů ekzémů. Například v roce 2011 byla provedena studie zkoumající účinek hyaluronové kyseliny ve formě pěny oproti krémům s ceramidy (lipidové molekuly, které se přirozeně vyskytují v pokožce) na atopický ekzém. Podle studie hyaluronová kyselina měla více zklidňující účinky a zlepšila stav ekzému oproti ceramidům.
 • Bojuje s onemocněním dásní: Jiná studie zkoumala účinky vnější aplikace hyaluronové  kyseliny na dásně. Zjistila, že může hrát klíčovou roli v rychlejším hojení po různých zákrocích v dutině ústní. Jelikož urychluje hojení ran, má pozitivní vliv na lidi trpící onemocněním dásní,  jako je zánět dásní či parodontální onemocnění či vředů v ústech. 
 • Zmírňuje reflux: Gastroesofageální refluxní choroba je častým onemocněním, které způsobuje symptomy jako je reflux či pálení žáhy. Studie, která zkoumala účinky hyaluronové kyseliny na reflux zjistila, že doplňky stravy s hyaluronovou kyselinou pomohly lidem s neerozivním refluxem. 
 • Zbavte se suchých očí: Trpíte na suché oči? I tady Vám pomůže kyselina hyaluronová. Jelikož oči obsahují vysoký podíl kyseliny hyaluronové, přípravky s jejím obsahem pomohou od suchých očí. Oční kapky s kyselinou hyaluronovou pomáhají zlepšit pocit suchých očí. Pro ještě lepší účinky je vhodné kombinovat vnější aplikaci s vnitřním užíváním, jak hovoří nedávná studie na téma hyaluronová kyselina a suché oči.
 • Vaginální suchost: Především po menopauze často trápí ženy vaginální suchost, což negativně ovlivňuje jejich kvalitu života. Studie zkoumající účinky kyseliny hyaluronové a estrogenových krémů na zlepšení vaginální suchosti zjistila, že tato kombinace je účinná. Podle studie je navíc kyselina hyaluronová z těchto dvou látek účinnější. Proto je vhodná zejména pro ženy, které z nějakého důvodu nemohou podstoupit hormonální léčbu, jako je například použití estrogeného krému apod. 

Mohu používat kyselinu hyaluronovou každý den?

Hyaluronové sérum Nobilis TiliaČetnost použití hyaluronové kyseliny se liší podle toho, o jaký typ se jedná. Bezpečně můžete použít až dvakrát denně produkty s kyselinou hyaluronovou určené na vnější použití. Je však vždy nutné se řídit pokyny výrobce ke konkrétnímu produktu ať už se jedná o vnější či vnitřní užití.

Kyselinu hyaluronovou můžeme nalézt v různých formách

 • Vnitřní užití: Tablety s hyaluronovou kyselinou se používají například pro zmírnění bolesti kloubů či k lepší hydrataci pleti a zmírnění vrásek. Před vnitřním užití preparátů s kyselinou hyaluronovou se vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. 
 • Vnější užití: Hyaluronovou kyselinu nalezneme v různých produktech k péči o pokožku, jako jsou krémy, mléka, séra či pěny. Tyto produkty jsou určeny ke zlepšení hydratace pleti a zmírnění příznaků stárnutí. 
 • Injekce: Jelikož je hyaluronová kyselina tělu vlastní, pravděpodobnost alergické reakce je nízká. Proto se kyselina hyaluronová v injekcích používá k léčebným i kosmetickým účelům. V kosmetice se používá kyselina hyaluronová jako výplň, proto se uplatňuje například k vyplnění vrásek na pokožce či do rtů. 

Vedlejší účinky kyseliny hyaluronové

Jak už bylo řečeno, kyselina hyaluronová je tělu vlastní kyselina, proto je obvykle velmi dobře snášena a riziko alergické reakce je velice malé. Je však důležité zmínit, že tento fakt se vztahuje na samotnou kyselinu hyaluronovou. Pokud se nejedná o čistou kyselinu hyaluronovou, ale o produkty s jejím obsahem, je třeba věnovat pozornost složení přípravku. 

Závěrem

Lidé si jsou vědomi pozitivních účinků hyaluronové kyseliny jako přísady v kosmetických produktech. Často však netuší, že její použití je tak univerzální. Používání kyseliny hyaluronové ať už orálně nebo vnějšně pomáhá udržet si mladistvý vzhled a zmírnit známky stárnutí. Kromě kosmetického využití se kyselina hyaluronová používá i ve zdravotnictví k léčbě různých zdravotních problémů, jako je například bolest kloubů. 

Zdroj: 11 benefitů hyaluronové kyseliny pro tvář a tělo