Éterických olejů je spousta a každý má trochu jiné účinky. Jsou skvělé při péči o pleť, vlasy, tělo, ale umí i pohladit po duši a zlepšit náladu, zklidnit a dopřát lepší spánek. Které jsou nejčastěji používané éterické oleje a proč? Které "aromaolejíčky" doma nesmí rozhodně chybět?

Eukalyptus

Éterický olej z blahovičníku neboli eukalyptu je využíván pro své silné antibakteriální a antiseptické účinky. V aromaterapii se používá eukalyptový olej v čistící kosmetice, kde pomáhá ničit bakterie. Olej původem z Austrálie má chladivý efekt na pokožku, když se používá v nosném oleji. Jeho osvěžující vůně povzbuzuje a dodává energii. V období nachlazení oceníte jeho příznivé účinky na uvolnění dýchacích cest.

Geranium

Květ pelargonie vonné - geraniumGeranium je éterický olej získaný z rostliny pelargonie vonné. Má sladké, květinové aroma s nádechy ovocných tónů. Jeho příjemná vůně dokáže pomoct ulevit od stresu a podráždění. Tradičně je olej geranium používán na zmírnění napětí či úzkostí. Příznivě působí i na vnější podráždění, tedy různé nepříjemné stavy kůže jako je například svědění, pálení, pnutí. 

Levandule

Vůni levandule si oblíbilo mnoho lidí, aniž by tušili, jaké účinky má. Aroma levandulového oleje je velice příjemné a není divu, že si levandule získala takovou oblibu. Levandulový olej komplexně uklidňuje. Dokáže zmírnit podráždění pokožky, ale také pomáhá zklidnit mysl, ulevuje od stresu, pomáhá tělu i duši relaxovat. Často je zklidňující síla levandulového oleje využívána pro snadnější usínání a zlepšení kvality spánku. Podporuje hojení různých drobných poranění pokožky. Levandulový olej oceníte i na hmyzí štípance.

Citron

Citronový éterický olej pro své antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti patří mezi éterické oleje, které nesmí doma chybět. Jeho energizující a osvěžující vůni si oblíbíte. Citronový esenciální olej má všestranné použití. Nádherně provoní prostory. Působí mírně močopudně. Uvolňuje napětí, dodává energii, zmírňuje bolesti hlavy z přetažení či bolesti svalů. Zejména dámy s mastnou pletí ocení, že pomáhá redukovat nadměrnou tvorbu kožního mazu. 

Citronová tráva

Ačkoliv má v názvu citron, má odlišné vlastnosti od citronového éterického oleje. Vůní citronové trávy oceníte zejména ve chvílích, kdy vás trápí zažívací potíže. Pro rychlejší účinky je ideální masáž břicha s citronovou trávou v nosném oleji. 

Máta

Osvěžující, kořenitá vůně máty je skvělá pro zlepšení koncentrace a zmírnění únavy a vyčerpání. Mátový éterický olej má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, proto se skvěle hodí v nosném oleji například po depilaci nebo péči o pleť. Mentol obsažený v mátovém éterickém oleji příjemně chladí a působí tak i prostřednictvím vůně. Ideální nejen na letní horka.

rozmarýn obecnýRozmarýn

Vzpruhou po náročném dni může být rozmarýnový olej, který má povzbuzující a energizující bylinnou vůni. Rozmarýnový éterický olej je používán pro své uvolňující účinky, snižuje napětí, dodává energii. V nosném oleji je esenciální olej z rozmarýnu ideální pro udržení pružné a vitální pokožky. Je vhodný také proti celulitidě, protože prokrvuje pokožku.

Ylang Ylang

Éterický olej Ylang Ylang je skvělý pro zlepšení nálady. Osvěžující, sladká, delikátní vůně zklidňuje nervy, harmonizuje srdce a emoce, navozuje klidný spánek. Na pokožku působí jako anti-age prostředek, omlazuje pokožku a chrání před předčasným stárnutím. O esenciálm oleji Ylang Ylang jste již určitě slyšeli a to v souvislosti s jeho afrodiziakálními účinky.

Sladký pomeranč

Éterický olej ze sladkého pomeranče má jasnou, sladce citrusovou vůni, která zlepšuje náladu v náročných obdobích. Snižuje stres, výborný pomocník při žaludečních nevolnostech, působí proti křečím a celkově podporuje trávení. Má protizánětlivé, antiseptické a afrodiziakální účinky.

Tea Tree (čajovník)

Čajovníkový éterický olej, který najdete zejména pod názvem Tea Tree, je jedním z dobře známých éterických olejů. Není se čemu divit, tento éterický olej skutečně nesmí doma chybět. Má mnoho pozitivních účinků, zvláště pak antiseptické, antibakteriální, protiplísňové či proti virům. Díky svým čistícím schopnostem je doporučován pro problematickou pleť s akné. Často se s ním setkáte v přípravcích proti hmyzu. Působí však i tehdy, když už nějaký ten štípanec dostanete a pokožku skvěle zklidní. Tea Tree je díky svým účinkům obsažen v přípravcích proti kvasinkovým infekcím.

Zdroj: TOP 10 must-have essential oils