Zjednodušeně řečeno, aromaterapie  je terapeutická metoda využívající účinků vonných látek zvaných éterické neboli esenciální oleje. Co jsou éterické oleje, které se používají v aromaterapii? Esenciální olej je těkavá látka, která se získává nejčastěji parní destilací. Jsou to vysoce koncentrované látky, proto je třeba mít při jejich používání vždy na paměti, že kromě pozitivních účinků mohou mít i účinky negativní. Zejména u citlivých jedinců může zvláště při přímém kontaktu s kůží dojít až alergickým reakcím. Proto jsou některé oleje přímo nevhodné k použití na pokožku neředěné. Esenciální oleje jsou vzácné a některé obzvlášť. K získání pouhého mililitru esenciálního oleje je zapotřebí několik kil vstupní suroviny. Proto jsou některé oleje velice vzácné a tudíž nepatří éterické oleje mezi levné záležitosti.

Jak funguje aromaterapie? Jaké jsou účinky aromaterapie?

Citrónový éterický olejZákladním principem aromaterapie je posílení vlastních léčebných procesů nepřímou stimulací imunitního systému. Používány jsou esenciální oleje, které obsahují chemické sloučeniny, které mají specificky působit na tělo a mysl. Stimulací čichových receptorů v nose dochází k přenosu zpráv nervovým systém do limbického systému - části mozku řídící emoce, srdeční činnost, krevní tlak, dýchání, paměť, stres a hormonální rovnováhu.

Některé studie dokládají, že aromaterapie pomáhá od úzkostí a depresí či zlepšuje stav lidí s chronickým onemocněním, zlepšuje spánek. 

Aromaterapie a použití éterických olejů při různých onemocněních je oblast ještě málo vědecky probádaná. Ačkoliv je používána po staletí, pod drobnohledem vědeckého bádání ještě moc není. Existují však již dílčí studie, které zkoumaly účinek například levandulového oleje. U něho byly prokázány účinky jako snížení bolesti při osteoartritidě kolene, zvýšení kvality života lidí s demencí či snížení bolestí u lidí s ledvinovými kameny.

Použití éterických olejů

Nejběžněji se éterické oleje používají v aromalampách k provonění prostor aniž by si většina uvědomila, že se též jedná o aromaterapii. V tomto případě je však nutno podotknout, že existují vonné oleje, které jsou určeny pouze k provonění. Nejsou to čisté éterické oleje či jejich směsi, proto nejsou vhodné k použití jiným způsobem, například k masážím a či v domácí kosmetice. 

Éterické oleje se používají v aromalampách, aromadifuzérech, kdy je vůně roznášená po celém prostoru. Využít můžete i různé keramické destičky či prostý kosmetický tampon, na který nakapete svou oblíbenou vůni a zpříjemníte si atmosféru v bytě. Éterické aroma olejíčky se používají v nosných olejích k masážím či do koupele, v krémech, gelech, emulzích a dalších prostředcích k ošetření pokožky a dalších kosmetických prostředcích. Aromaterapeutická kosmetika je kosmetika využívající síly a účinků éterických olejů. Aroma terapie a přírodní kosmetika jdou ruku v ruce. Kromě přírodního složení nádherně voní. Je však třeba si dávat pozor, ne všechna kosmetika, která na obale uvádí, že obsahuje éterické oleje či přírodní extrakty z bylin je skutečně přírodní. 

Zdroje:

SUCHÁ, Michaela. Zelená kosmetika. Albatros Media, 2017. ISBN 8026415590.

ZRUBECKÁ, Adéla. Aromaterapie podle ročních období. Albatros Media, 2018. ISBN 8026422058.

Brent A. Bauer, M.D., What are the benefits of aromatherapy?, [online] https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/aromatherapy/faq-20058566 (25.6.2021)