Šípkový olej má načervenalou barvu a hustší konzistenci. Nejčastěji se pro jeho výrobu používají šípky růží druhu Rosa rugose a Rosa canina.

V čem tkví síla šípkového oleje

šípkový olej za studena lisovaný CPK BIO  Nobilis TiliaŠípkový olej obsahuje vysoké množství vitamínu C a vitamínu A. Skrývá v sobě i vitamín F. Nejedná se o klasický vitamín, ale je to označení pro esenciální mastné kyseliny. Konkrétně se v šípkovém oleji nachází kyselina olejová, palmitová, linolová a gama-linolenová.

Šípkový olej obsahuje velké množství vitamínu C. Ten je známým antioxidantem. Dle výzkumů může vitamín C snížit poškození volnými radikály z ultrafialového světla. Vitamín C podporuje tvorbu kolagenu, čímž působí proti vráskám. Zlepšuje hojení a zabraňuje nadměrnému vysoušení pokožky.

Je třeba mít na paměti, že část vitamínu C se ztrácí při extrakci oleje, jelikož je rozpustný ve vodě, takže se špatně skladuje. Proto je složité přesně určit, kolik vitamínu C v šípkovém oleji přesně je.

Kromě vitamínu C obsahuje šípkový olej také vitamín A, který je prospěšný pro pokožku z několika důvodů:

  • snižuje poškození kůže sluncem;
  • redukuje vrásky;
  • zmírňuje hyperpigmentaci;
  • pomáhá proti akné.

Osteoartritida a šípkový olej

Extra šípkový olej Saloos v bio kvalitěV lidovém léčitelství se používá šípkový olej na pomoc od bolesti kloubů a při artritidě. Studie z roku 2008 ukázala, že prášek ze šípků snižuje bolest při osteoartróze lépe než placebo a nemá vedlejší účinky. Ačkoliv se studie zaměřila na prášek, výsledky studie podporují potenciální úlevu od bolesti i u šípkového oleje.

Příznivé účinky šípkového oleje mohou být díky obsahu polyfenolů a antokyanů, o kterých se ví, že snižují zánět a bolest kloubů.

Protizánětlivý účinek šípkového oleje ocení zejména lidé, kteří nemohou užívat nesteroidní protizánětlivé léky.

Zdroj lykopenu

V roce 2003 byla provedena studie, která zjistila, že šípkový olej je dobrým zdrojem lykopenu. Lykopen je antioxidant, který pomáhá chránit pokožku před poškozením volnými radikály. Přezkum z roku 2018 zjistil, že produkty bohaté na lykopen mohou chránit pokožku před sluncem.

Snížení stresu

V roce 2009 byla provedena studie, která přišla na to, že inhalováním vůně šípkového oleje dochází k úpravě autonomních reakcí jako je systolický krevní tlak, krevní zásobení kyslíkem, rychlost dýchání. Navíc, účastníci studie byli klidnější a uvolněnější než ti v kontrolní skupině. 

Snášenlivost šípkového oleje

Vedlejší účinky vnějšího používání šípkového oleje jsou vzácné. Pokud máte citlivou pokožku, je lepší udělat test citlivosti například na zápěstí. Naneste malé množství šípkového oleje a počkejte 24 hodin. Pokud se neobjeví alergická reakce, můžete olej bezpečně používat.

Jak používat šípkový olej

Šípkový olej by měl být skladován v lahvičce z tmavého skla, aby bránila vystavení světlu. Používejte jako vyživující péči na suchou pokožku, proti vráskám, po slunění.

Co můžete od šípkového oleje očekávat? Hydratuje, udržuje přirozenou vlhkost v pokožce. Pomáhá rozjasňovat pokožku a odstraňovat odumřelé buňky a nečistoty. Zvyšuje tvorbu kolagenu, který je důležitý pro udržení pružné a pevné pokožky. Snižuje zánět, takže je vhodný na různé ekzémy. Pomáhá proti poškození pokožky od slunečního záření. Pomáhá snižovat hyperpigmentaci.

Zdroj: What Are the Benefits of Rosehip Oil?