GLA neboli kyselina gama-linolenová je esenciální mastnou kyselinou. Esenciální znamená, že je to základní složka, kterou lidský organismus potřebuje pro svou správnou funkci a neumí si ji sám vytvořit. GLA patří do skupiny omega-6 mastných kyselin.
Oleje bohaté na GLA jsou používány zejména pro své protizánětlivé účinky. Jelikož zánět hraje roli v řadě onemocnění, kyselina gama-linolenová může ovlivnit řadu onemocnění a stavů.
Klinické studie prokázaly, že GLA reguluje transepidermální ztrátu vody (TEWL), proto předchází vysušování pokožky a pomáhá hojit ekzémy a xerodermii (vrozená nadměrná suchost kůže).
Také bylo prokázáno, že stimuluje apoptózu rakovinných buněk bez poškození buněk zdravých. Zvyšuje účinnost protirakovinných látek (například tamoxifen) a snižuje jejich vedlejší účinky tím, že reguluje expresi apoptotického genu a estrogenových receptorů (steroidní receptory přítomné v buněčném jádře, na které se váže estrogen).
Oleje bohaté na kyselinu gama-linolenovou snižují bolest a zánět při revmatoidní artritidě.
Podle nedávné klinické studie může GLA zabránit opětovnému nabírání na váze po zhubnutí, což je velký problém u hubnoucích lidí.
Bezpečnost GLA byla potvrzena mnoha studiemi.

Rostlinné oleje s vysokým obsahem GLA

Nejvíc kyseliny gama-linolenové obsahuje brutnákový olej a to celých 20 %. Olej z pupalkvy dvouleté obsahuje 8 - 10 % GLA. Významný podíl obsahuje též olej z jader černého rybízu a to 15 - 20 %.