Návod: Skládaná dvouvrstvá ústenka (rouška) s kapskou z jendoho kusu látky

Doba si to žáda a tak i já šiji roušky neboli ústenky. Vyzkoušela jsem několik střihů i způsobů uchycení a osobně mi nejvíce vyhovuje verze skládaná. Jako uchycení je nejlepší na gumičky, rychleji se dává i sundává. Při šití je lepší hotová bavlněná šňůrka.
Ústenky s námi ještě nějakou chvíli budou a tak jich ještě několik našijeme. Ve stručném obrázkovém návodu jsou tři varianty upevnění - s plochou gumou, s hotovými šnůrkami svisle a podélně. Každá varianta má své pro a proti. Záleží, co vám vyhovuje víc a jak rychle chcete mít roušky hotové.

Látka na roušku Kratší okraje zahneme Delší okraje zahneme Přešijeme užší strany.
 • Na ústenku použijeme 100% bavlněnou látku o rozměrech cca 23 x 46 cm, tak aby po provedení záhybů na sešití nebyla příliš malá. Velikost  můžete libovolně měnit podle potřebné velikosti ústenky. Vždy však délka musí být dvojnásobkem šířky.
 • Zahneme nejprve užší část a poté delší. Poté přešijeme užší část.

Přeložíme užší kraje mírně přes sebe, přešijeme. Takto přeložíme obě strany přes sebe. Přešijeme na šicím stroji. Dáváme pozor, abychom nepřišili spodní stranu. Musí zůstat tunel.
 • Přeložíme roušku tak, aby přešité konce po mírném přeložení byly přibližně v dvou třetinách.
 • Přešijeme na dvakrát, tak aby zůstal uprostřed otvor na vložení "filtru". 
 • Uděláme sklady na roušce. Přišpendlíme, aby vše drželo. 
 • Plochou gumu vložíme mezi vrstvy látky a sešijeme.

Vložíme gumu mezi dvě vrstvy látky a sešijeme.
Založíme sklady, protáhneme šňůrku mezi látkami a přešijeme. Založíme sklady, přeložíme užší část, kterou protáhneme provázek a přešijeme.
 • U použití provázků máme dvě varianty:
  • protáhneme provázek delší stranou mezi vrstvami látky a sešijeme;
  • vložíme (nebo poté protáhneme) provázek do založených boků ústenky a sešijeme.
 • A je hotovo.
Roušky se vyvařují a pak přežehlí na nejvyšší teplotu. Případně mohou být vyprány v desinfekčním prostředku na prádlo a pak opět přežehleny. 

Osobně uchovávám roušky v plastové krabičce s víkem, ve které mám kosmetický tamponek pokapaný éterickým olejem ravintsara. Příjemně voní a působí proti virům. Éterické oleje obecně pomáhájí čistit vzduch a působí proti virům. Jsou ale oleje, které jsou pro tento účel vhodnější, protože jejich účinky jsou silnější. Mezi nejznámnější avntivirotické éterické oleje patří eukalyptus, ravintsara (či ravensara), levandule, tea tree, ale stejně dobře poslouží i citron, borovice či hřebíček, které mají příjemnější vůní. Samozřejmě je třeba upozornit, že použití éterických olejů působí pouze podpůrně!
 

Šité roušky